Ogródek w restauracji i kawiarni – czyli jak przygotować lokal na lato

 

Ogródek gastronomiczny w lecie to wizytówka Twojego lokalu. Przytulny, wygodny i stylowy ogródek w kawiarni, restauracji czy pizzerii zachęca potencjalnych klientów do wizyty i złożenia zamówienia. Jak go urządzić i przygotować na lato? Zobacz garść sprawdzonych pomysłów.

 

Ogródek gastronomiczny – projekt

 

Prace nad urządzaniem ogródka gastronomicznego zacznij od przygotowania projektu. Możesz to zrobić samodzielnie, ale lepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania doświadczonemu specjaliście z zakresu aranżacji wnętrz. Ekspert pomoże Ci rozplanować przestrzeń i dobrać niezbędne meble i dodatki w taki sposób, aby uzyskać praktyczną i komfortową strefę relaksu.

 

Planując ogródek w restauracji – czy to samodzielnie, czy we współpracy z architektem – zwróć uwagę przede wszystkim na kwestię jego użyteczności. Pamiętaj, aby dopasować wielkość i rozmieścić stoliki z krzesłami tak, aby zapewnić wygodne i bezproblemowe poruszanie się zarówno klientom, jak i personelowi. Zaplanuj, w jakich miejscach oraz ile stołów lub ław zamontować, a także czy w przestrzeni umieścić ewentualne elementy dodatkowe, np. ladę chłodniczą bądź dekoracje.

 

Praktyczny i elegancki płotek gastronomiczny

 

Podczas urządzania letniego ogródka przydadzą Ci się również płotki gastronomiczne. To praktyczne akcesoria, które pozwolą Ci odgrodzić teren Twojej restauracji oraz wyróżnić go na tle otoczenia. Płotki gastronomiczne spełnią dodatkowo funkcję zabezpieczającą dla bawiących się dzieci albo zwierząt (jeśli takowe są tolerowane w lokalu). Ich zadaniem jest również skuteczna separacja klientów od ruchu pieszego i samochodowego, co wpływa na komfort korzystania z lokalu. Płotki gastronomiczne pozwalają też w widoczny sposób oddzielić konkretną przestrzeń od terenu konkurencji. Dzięki temu klient wie, że znajduje się na obszarze należącym do danej restauracji czy pizzerii.

 

Władze miejskie wydające zezwolenia na prowadzenie ogródka często stawiają konkretne wymagania dotyczące płotka restauracyjnego. Na przykład, nierzadko płotek gastronomiczny powinien cechować się konstrukcją ażurową lub też musi być wykonany z przezroczystych materiałów. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego ogrodzenia upewnij się, jakie wymagania są przed nim stawiane w Twoim mieście.

 

Ogródki letnie gastronomiczne – zadaszenie

 

Ważnym elementem wyposażenia każdego letniego ogródka restauracyjnego jest odpowiednie zadaszenie. To praktyczne rozwiązanie, które przyda się zarówno podczas upalnego dnia (gdy ochroni klientów przed promieniami zbyt intensywnego słońca), jak i deszczowej pogody. W zależności od rodzaju zadaszenia, boki i dach konstrukcji mogą być demontowane całkowicie, bądź rolowane. Możesz zdecydować się na wersje składane ręcznie lub wyposażone w system składania automatycznego. Zadaszenie przyda się do ochrony klientów przed słońcem i deszczem. Jest też montowane ze spadem w celu odpływu opadów.

 

Wyposażając ogródki gastronomiczne w zadaszenia, możesz zdecydować się na modele z nadrukowanym logo lub nazwą Twojego lokalu. Dzięki temu daszek będzie nie tylko pełnił funkcje praktyczne, ale również stanie się skutecznym sposobem na reklamę i promocję restauracji bądź kawiarni.

 

Oryginalne i funkcjonalne oświetlenie

 

Ogródki letnie gastronomiczne to nie tylko niezbędne meble i sprzęty, ale też odpowiednio dobrane dodatki. Dużą rolę odgrywa zwłaszcza oświetlenie. To nie tylko praktyczny, ale i bardzo dekoracyjny element wyposażenia. Lampy wiszące, stojące lub montowane na stolikach powinny przede wszystkim dobrze oświetlać przestrzeń, a tym samym zapewniać komfort klientom. Ważne, aby były też ozdobnym i oryginalnym dodatkiem, który doda charakteru i wyjątkowego klimatu danemu miejscu. Powinny zachęcać potencjalnych klientów do wstąpienia wieczorową porą do kawiarnianego ogródka.

 

O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając ogródki gastronomiczne?

 

Urządzając ogródek letni w restauracji czy pizzerii, zwróć też uwagę na inne detale. Zielona, bujna roślinność w ozdobnych doniczkach, kolorowe poduszki na krzesłach lub świeczki zapachowe w ozdobnym szkle to dodatki, które wpływają na niepowtarzalny nastrój panujący w ogródku – wszystkie te szczegóły dodadzą miejscu wyjątkowości i sprawią, że będzie rozpoznawalne wśród klientów.