Pachołki drogowe w zarządzaniu ruchem drogowym – praktyczne zastosowanie

 

Istnieje wiele okoliczności, kiedy zachodzi potrzeba reorganizacji ruchu drogowego na danym obszarze. Wówczas należy poszukiwać łatwych w użyciu rozwiązań, gwarantujących pożądany poziom bezpieczeństwa. W niniejszym artykule przedstawimy zastosowanie plastikowych i gumowych pachołków drogowych, które są chętnie wykorzystywane przez służby zarządzania ruchem, czy organizatorów imprez o masowym zasięgu.  Jakie zalety oferują nowoczesne pachołki ostrzegawcze? Co warto o nich wiedzieć?

Pachołki drogowe ostrzegawcze – niezbędny element bezpieczeństwa na drodze

Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wygrodzenia danego terenu lub przekazania informacji o niebezpieczeństwie, pachołki drogowe ostrzegawcze stanowią pierwszą linię frontu. Ich zadania skupiają na przekazywaniu wizualnych sygnałów dla kierowców i osób pieszych, dzięki czemu mają oni możliwość odpowiedniej reakcji. Pachołki ostrzegawcze mówią o tymczasowych zmianach toru komunikacyjnego, ostrzegają przed nierównościami na drodze, a także stanowią element systemu bezpieczeństwa na placu budowy. Ze względu na ogromną mobilność i niski koszt zakupu, pachołki drogowe umożliwiają dostosowanie ich do złożonych zadań. Wybór produktów z kategorii pachołków ostrzegawczych należy ograniczyć do towarów najwyższej jakości, gwarantujących pożądaną wytrzymałość na uszkodzenia i utrzymanie pierwotnej kolorystyki w zmiennych warunkach atmosferycznych. Podstawową cechą, jaka rozstrzyga o funkcjonalności danego sprzętu, pozostaje jego widoczność na drodze. Pachołki drogowe ostrzegawcze posiadają kontrastujące z otoczeniem barwy, co ułatwia dostrzeżenie z dużej odległości. Ciekawą alternatywą dla produktów wykonanych z plastiku pozostają pachołki drogowe gumowe, będące propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników. Nieco wyższa cena ma swoje uzasadnienie – tego typu pachołki wyróżniają się wydłużonym cyklem życia i ponadprzeciętną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Nawet w przypadku najechania na pachołek przez przejeżdżający samochód, jego struktura w większości przypadków pozostaje nienaruszona. Pachołki ostrzegawcze to nieodzowny element wyposażenia firm budowlanych, zarządców dróg, oraz właścicieli parkingów. Prosta obsługa i niemal zerowa awaryjność gwarantują bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat, co czyni z pachołków jednorazową inwestycję.

Pachołki ostrzegawcze – rodzaje dostępnych produktów

Produkcja pachołków ostrzegawczych bazuje na wytrzymałych tworzywach sztucznych. Sztywne pachołki drogowe plastikowe nadają się do większości zastosowań i pozwalają zredukować koszty zakupu rozbudowanego systemu ostrzegawczego. Alternatywę stanowią wspomniane już pachołki drogowe gumowe, które do listy zalet dodają minimalizację uszkodzeń pojazdu podczas kolizji i możliwość stosowania bez dodatkowego obciążenia nawet przy silnym wietrze. Co więcej, na rynku dostępne są także gumowe pachołki z taśmą, dzięki czemu wygrodzenie danej przestrzeni staje się jeszcze bardziej widoczne dla osób postronnych. Pachołki ostrzegawcze z taśmą stwarzają szereg dodatkowych możliwości w zakresie przygotowania przestrzeni do konkretnych wydarzeń. Eventy organizowane w przestrzeni miejskiej wymagają sprawnego przygotowania i wyłączenia poszczególnych ulic z ruchu samochodów. W tego typu działaniach pachołki drogowe z taśmą mogą przejąć funkcję podstawowego systemu wizualnego ostrzegania, informując nadjeżdżających kierowców o zmianie organizacji ruchu.

Większość pachołków drogowych, zarówno w wersji plastikowej, jak i gumowej, posiada wbudowane elementy odblaskowe. Dzięki temu ich zastosowanie rozszerza się na czas po zachodzie Słońca. Coraz popularniejsze stają się pachołki drogowe ostrzegawcze ze zintegrowanym modułem oświetlenia ledowego. Emisja mocnego światła w kolorze czerwonym pozwala na dostrzeżenie pachołka z odległości nawet kilkuset metrów. Tego typu funkcje okazują się kluczowe na autostradach i trasach szybkiego ruchu, gdzie znaczne prędkości skutkują wydłużonym czasem reakcji.

Pachołki drogowe plastikowe – prosty system poprawiający bezpieczeństwo

Pomimo że na co dzień nie zwracamy na nie większej uwagi, pachołki drogowe są niezwykle cennym elementem bezpieczeństwa w ruchu pojazdów i pieszych. Sygnalizacja miejsc generujących potencjalne zagrożenie może odbywać się tanim kosztem, nie generując przy tym kompromisów na bezpieczeństwie. Pachołki gwarantują wysoki poziom ochrony, dlatego zdecydowanie warto mieć je na wyposażeniu.