Płyn do dezynfekcji – gdzie jest wymagany?

 

Wybuch epidemii koronawirusa wywarł duży wpływ na wiele stref życia prywatnego, publicznego i zawodowego. Jedną ze zmian stał się obowiązek dezynfekcji powierzchni w sklepach i miejscach usługowych, a także konieczność zapewnienia klientom odpowiednich środków do dezynfekcji rąk. To jednak niejedyne miejsca, gdzie płyn do dezynfekcji jest wymagany. Sprawdź, gdzie jeszcze należy go stosować.

Płyn dezynfekujący w placówkach medycznych

Dozownik do dezynfekcji z profesjonalnym preparatem jest wymaganym wyposażeniem każdego szpitala, przychodni, gabinetu lekarza i fizjoterapeuty, laboratorium, sanatorium i kliniki stomatologicznej. Jednym słowem – preparaty dezynfekujące są obowiązkowe w placówkach medycznych każdego rodzaju ze względu na konieczność zachowania najwyższego poziomu higieny w owych obiektach. Środki dezynfekujące minimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń we wszystkich strefach obarczonych ryzykiem wystąpienia infekcji.

Specjalistyczne produkty dezynfekujące powinny łączyć funkcjonalność z wysokim poziomem bezpieczeństwa zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjentów. Preparaty te muszą mieć odpowiednie atesty i certyfikaty poświadczające możliwość wykorzystania ich w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia. Ważną cechą płynów do dezynfekcji stosowanych w tych miejscach jest ich szybki czas działania, wysokie spektrum biobójcze, a także ograniczona lotność szkodliwych substancji.

Stosowanie środków spełniających owe wymagania przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa personelu i pacjentów, a także skrócenia czasu niezbędnego do wykonania czynności prewencyjnych. Krótszy czas dezynfekcji przekłada się na możliwość wykonania większej liczby zabiegów, a także dokładniejszą codzienną opiekę nad pacjentami.

Płyny dezynfekujące w sklepach, restauracjach, urzędach

W związku z wybuchem epidemii Covid-19 wprowadzono w życie przepisy regulujące kwestię środków do dezynfekcji w przestrzeni publicznej. Od 16 maja 2022 roku przestał jednak obowiązywać w Polsce stan epidemii, co zmieniło również wytyczne dotyczące obowiązku zapewnienia płynów dezynfekujących w obiektach publicznych.

Obecnie nie obowiązuje już przepis, który nakazywałby przedsiębiorcom zapewnić płyn dezynfekujący do dłoni. Mimo to w wielu miejscach przedsiębiorcy nadal zaopatrują swe zakłady w specjalistyczne środki do dezynfekcji. Można je bez trudu znaleźć w większości sklepów (zwłaszcza wielkopowierzchniowych) i centrów handlowych, a także w hotelach, restauracjach i kawiarniach. Środki dezynfekujące do rąk stały się stałym elementem wyposażenia gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich, salonów tatuażu, urzędów, poczty oraz wielu innych miejsc, w których przebywa każdego dnia spora liczba osób, np. klientów, kupujących czy osób zainteresowanych skorzystaniem z usługi. To właśnie duża rotacja klientów wpływa na konieczność zachowania wysokiego poziomu higieny w owych miejscach.

Dlatego też w sklepach, galeriach handlowych czy urzędach powinien znaleźć się nie tylko dozownik do dezynfekcji, ale również inne preparaty specjalistyczne, wykorzystywane do czyszczenia powierzchni w obiekcie. Profesjonalne środki dezynfekujące podłogi, blaty i inne przestrzenie są niezbędne dla zachowania odpowiedniej higieny. Ich stosowanie pozwala skutecznie wyczyścić niemal dowolne powierzchnie, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i przebywającym w lokalu osobom.

Dozownik do płynu dezynfekującego w szkole i przedszkolu

Płyn do dezynfekcji musi się też znaleźć w przedszkolach, szkołach oraz innych placówkach edukacyjnych. Przy wejściu do budynku szkoły albo przedszkola powinna znaleźć się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk, a także instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy uczniowie, kadra nauczycielska oraz inni pracownicy placówki powinni mieć możliwość skorzystania z płynu dezynfekującego dłonie. Obowiązkiem placówki jest dbałość o to, aby dozownik do płynu dezynfekującego był zawsze napełniony stosownym płynem dezynfekującym. Jednocześnie rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności umyli dłonie wodą z mydłem.